Nisan 19, 2014
 
 
 
 
 
 

Pembe kimin rengi?

18 Temmuz 2012, Çarşamba / ALİ KUŞOĞLU, FRANKFURT
Write Comment 0 Add to Google
Bugüne kadar hiç arabası olmamış olan bazı erkekler ise, “olsun da, yeter ki pembe bir arabam olsun. Pembe hayallerden, pembe renkli bir otomobil daha gerçekçi“ diyerek, içlerindeki otomobil sahibi olma arzularını, züğürt tesellisi olarak dile getiriyorlar. Foto: Ali Kuşoğlu
Saflığı ve sevimliliği çağrıştırdığı için kız çocukları en çok pembe renklerle bezenir. Bu nedenle, özellikle kız çocuklarının odalarında kullanılabilir. Sakinleştirici etkilerinden dolayı hapishane ve uyuşturucu tedavi merkezlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca, pembenin rahatlatıcı etkisinden dolayı, müşterilerin pembe giyen kasiyerlere daha rahat ödeme yaptıkları tespit edilmiştir. Ama bu rengin tarihine baktığımızda çok farklı bilgilerle karşılaşmaktayız.
 

İnsanlar daha doğarken sınıflandırılırlar; kızlar pembe, erkekler mavi giyecek diye. Bu sebepledir ki, mavi renk erkeklerin, pembe ise kadınların rengi olarak bilinir. İleri yaşlarda bu iki rengin kullanım alanları bayanlar için değişmese de, erkekler için neredeyse keskin sınırlarla çizilir. Çünkü pembe kız çocuklarının rengidir. Saflığı ve sevimliliği çağrıştırdığı için kız çocukları en çok pembe renklerle bezenir. Bu nedenle, özellikle kız çocuklarının odalarında kullanılabilir. Sakinleştirici etkilerinden dolayı hapishane ve uyuşturucu tedavi merkezlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca, pembenin rahatlatıcı etkisinden dolayı, müşterilerin pembe giyen kasiyerlere daha rahat ödeme yaptıkları tespit edilmiştir. Bu nedenle, pek çok mağaza ve markette kasiyerler pembe giymektedir.

Bu kadar değil pembenin marifetleri: Pembe rengi seven insanlar, ki bunlar genellikle kadınlardır, duygusal, neşeli, sorumluluklarının bilincinde ve biraz ürkektir, fakat çekingenliklerini fazla belli etmezler.

Pembenin pek bilinmeyen tarihi

Evet bu pembenin popüler olarak bilinen yönü bir de bunun evveliyatı var ki şaşıracaksınız çünkü biz duyunca şaşırdık. Elif Şafak’ı n bir yazısından öğreniyoruz bu bilgiyi.

“Pembe kıyafetli Meryem Ana heykelciği nadirdir. Uzun zaman pembenin güçlü ve iddialı bir renk olduğuna inanılıyordu. Erkek çocuklara uygun bir renk! Keza 1927´de Belçika´da dünyaya gelen yeni veliaht pembe renkli kundaklarla halkın karşısında çıkartılmıştı. Yakın zamana kadar aristokrasi oğullarına pembe giydiriyordu. Pembenin kız çocuklara ve kadınlara atfedilmesi ancak 1950´li yıllardan sonra gelişti. 1970´lerde feminist hareket bu rengi sahiplendi. Kırılganlıktan kuvvet üretti. Mesela Amerika´da barış yanlısı bir kadın grubu kendilerine, Kod Pembe ismini verdi. O günden bugüne pembe nice kadın grubunun favori rengi oldu. Yakın zamanda pembe kurdele göğüs kanseri konusunda -gene kadınlara has zannedilen bir hastalık konusunda -duyarlılığı geliştirmek için sembol olarak seçildi.“

Elif Şafak’ın meşhur romanı “Aşk“ biliyorsunuz ki çingene pembesi bir kapakla çıkmıştı okur karşısına. Lakin erkek okuyucuların kitaptan, sırf kapağının rengi yüzünden uzak durmaları üzerine, yeni bir kapak tasarlandı. Erkek versiyonu. Aslında bu durum, yani kitap okurken bile pembe renkten gocunan veya çekinen diyelim erkeklerin olacağı kimsenin aklına gelmemiştir herhâlde. Ta ki bu olay yaşanana kadar.

Bazıları pembe sevmez

Kadınlar herhangi bir rengi, herhangi bir nesne ve dekorasyonda kullanabilirken, bazı erkekler pembe renge, özellikle de giyim konusunda mesafeli durdukları malum. Bununla birlikte bir erkek; mesleği icabı ekmek parası deyip; Malum telefon şirketinin forması giymişse bu normaldir. Palermo takımı forması, Juventus'un 2003-2004 yıllarında kullandığı deplasman forması giyiyorsa, kendisine katiyen laf edilemez. `

Bizim de gazeteci kanımız kaynadı ve burası Avrupa, belki erkekler farklı düşünüyordur. Eee! Ne de olmasa birkaç sene önce pembe, erkek giyiminde moda olmuştu da birçok erkeği pembe gömlekle görmüştük ki hala görürüz, pembe klasik renk grubuna girer oldu erkeklerin gardırobunda da, deyip kendimizce bir araştırma yaptık. “Pembe renkli bir otomobile ne dersiniz“ sorusuyla konuya balıklama daldık ve sonuç:

Renkler ve zevkler tartışılmaz` kaidesinin yanında, bir erkeğin sıcak bakmadığı tek şey; pembe rengi olan bir otomobili kullanması olsa gerek! Pembe renkli bir otomobili kendilerine yakıştıramayan erkekler, konu hakkında; “pembe, hayallerin ve aşkın rengidir. `Kızlara özenmiş bir erkek` söylemine asla muhatap olmak istemeyiz. Pembe renkli bir otomobil kullanmak demek, avamca tabirle karizmayı çizdirmek anlamına gelir. Erkek olarak bir yerimizin ve duruşumuzun olduğunu belli etmemiz lazım. Kısaca, `pembe bizi bozar` diyoruz.“ dediler.

Neden olmasın?

Konu hakkında görüştüğümüz bir çok bayan tebessüm ederek, erkeklerin pembe otomobil kullanmasına “Neden olmasın?“ dedi.

Yılmadık ve en az on yıldır otomobil alım satım işiyle uğraşan galeri sahiplerinin de bu konuyla alakalı ağızlarını bir arayalım dedik ve galericilerin cevabi: “Bugüne kadar bir erkek çıkıp da, bizlerden özellikle de `Pembe` renkli bir otomobil istemedi. Eğer isteyen bir kişi olsaydı, büyük ihtimal onunla dalga geçerdik“ demekten kendilerini alamadılar.

Bugüne kadar hiç arabası olmamış olan bazı erkekler ise, “olsun da, yeter ki pembe bir arabam olsun. Pembe hayallerden, pembe renkli bir otomobil daha gerçekçi“ diyerek, içlerindeki otomobil sahibi olma arzularını, züğürt tesellisi olarak dile getiriyorlar diyelim.

Sonuç olarak, pek çok kişi pembe rengi olan bir araba kullanan erkekleri ayıplarken, kimi de fark etmez diyor. Böylelikle pembe renk artık erkek rengi olmaktan çıkalı çok olduğundan, renkler ve zevkler tartışılmaz deyip pembe şimdilik kadın rengi olarak hayatiyetini sürdüreceğine kanaat getiriyoruz.