Nisan 21, 2014
 
 
 
 
 
 

Türkiye’de sınavsız üniversite imkânı

01 Nisan 2012, Pazar / MUSTAFA KEMAL ÇIBIK - BERLİN,
Write Comment 0 Add to Google
Eğitim Danışmanlığı Derneği ACADEMY, YÖKS sınavları ve Türkiye’de müracat edilebilecek Üniversiteler ve sınav önkoşulları hakkında önemli hizmetler veriyor. Yurtdışındaki öğrencilere önemli eğitim imkanları sunuluyorken, bundan özellikle yurtdışında lise eğitimi almış öğrencilerin istifade etmesi hedefleniyor. Yurtdışından Öğrenci Kabul Sınavı YÖKS, bu yıl da Almanya’da yaşayan Türk kökenli 
 

öğrencilere Türkiye’de yüksek eğitim alma imkanını sunuyor. ACADEMY isimli eğitim kurumunun, yurtdışında lise eğitimi alanlara YÖKS Sınavı ile Türkiye’de Tıp, Mühendislik, Hukuk ve diğer alanlarda okuma şansı doğuyor. İzmir Gediz Üniversitesi, Kayseri Melikşah Üniversitesi, Uluslararası Antalya Üniversitesi ve Gaziantep Zirve Üniversitesi ile protokol anlaşmaları bulunuyor. Kayıt için başvurulması gereken bu üniversitelerde ön kayıt şartını dikkate almak gerekiyor. Protokol anlaşmasının kapsamı zamanla daha da artırılarak Üniversitelerin yurtdışıdaki öğrencilere daha çok kontenjan ayıracağı anlamına geliyor. 

2012 yılı YÖKS Sınavı’na başvuru işlemleri iki aşamadan oluşuyor. Başvuru için’ www.yoks.de’ sitesini tıklayıp, buradan YÖKS Başvuru Numarası’nın edinilmesi, ardından YÖKS Başvuru işlemlerinin evraklarının dijital olarak gönderilmesi gerekiyor. Detaylı ayrıntılar www.yoks.de ‘den alınabilir.

SINAVSIZ GEÇİŞ İLE TÜRKİYE’DE ÜNİVERSİTE OKUMA İMKANLARI

Bu yıl yapılacak yeni uygulama ile Türkiye’de ki üniversitelerin yurtdışından öğrenci kabul kontenjanlarına türk pasaportlu olan öğrenciler de başvurabilecekler. Konuyla ilgi ayrıntılı bilgi almak için Pangea Eğitim Kurumları YÖKS Sorumlusu Mustafa Şanda ile görüştük.

Soru-1: Sınavsız geçişten kısaca bahsedermisiniz?

Sınavsız geçiş Türkiye’deki devlet ve vakıf üniversitelerinin yurtdışından öğrenci kabulünde uygulamış olduğu bir kiriterdir. Üniversiteler uluslararası geçerliliğe sahip diploma veya adayın bulunmuş olduğu ülkede o ülkeye ait üniversiteye giriş şartlarını sağlayan öğrencileri bu şartlara göre kabul etmesidir. Örnek verecek olursak: Abitur belgesine sahip olan öğrenciler Türkiye’deki üniversitelerin yurtdışından öğrenci kabulü için ayrılmış kontenjanlara başvurabilirler. Uluslararası geçerliliğe sahip olan SAT-I sertifikasına sahip olanlar üniversitelerin bu kontenjanlarına başvurabilirler.

Soru-2: Üniversitelerin kabul ettiği ulusal sınavlar nelerdir?

Üniversitelerin sınavsız geçiş için kabul ettiği Ulusal sınavların bazıları şöyledir: Abitur, IB (İnternational Baccalaureate), Matura, SAT-I (Scholastic Aptitude Test-Reasonnig), ACT (American College Test), GCE (General Certificate Education) . Bu belgelerle başvurularda belirli kriterler mevcuttur. Abitur notu 1 ile 4, Matura notu 2, SAT I ile başvurularda 2400 üzerinden en az 1600 ve Matematik puanı en az 600 şeklinde puan aralıklarına sahip olanlar ön başvuru yapabilmektedirler.

Soru-3: Ön başvuru ne demek oluyor? Açıklarmısınız

Ön başvuru; üniveriteler yurtdışından öğrenci kabulu ile ilgili kiriterleri açıklar. Bu kriterlere göre yapılan başvurulara ön başvuru denir. Üniversite yapılan başvuruları inceler. Sonrasında kesin kayıt hakkı kazanan öğrenci listesini açıklar. Kesin kayıt hakkı kazan öğreniciler eylül ayı içerisinde belirtilen tarihte kesin kayıtlarını yaptırırlar.

Soru-4: Bir öğrenci en fazla kaç üniversiteye ve bölüme başvurabilir?

Üniversite sayısında herhangi bir sınırlama yoktur. Ancak bir üniversitede tercih edilen bölüm sayısında sınırlamalar vardır. Bu her üniversitede farklıdır. Genellikle 3 ile 5 arasında farklı bölüm tercihleri yapılabilir.Aday ister bir tane tercih yapar isterse bütün tercih hakkını kullanabilir. Ön başvurular ücrete tabi olduğundan başvuru sayısı adaya bağlıdır. Bu ücret 50$ ile 100$ arasında değişmektedir.

Soru-5: Fachabitur belgesine sahip olan adaylar sınavsız geçişten yaralanabilirmi?

Şuanda Fachabitur belgesiyle başvuru kabul eden 3 tane vakıf üniversite vardır. Bu belgeye sahip olan adaylar üniversitelerin yapmış olduğu sınavlara başvurabilirler. Başarılı olmaları halinde ön başvuru yapabilirler.

Soru-6: Lise diplomasına sahip adaylar sınavsız geçişten nasıl yaralanabilir?

Lise eğitimini Türkiye’de tamamlayan yabancı uyrukluların lise diploma notu (çift uyruklu iken TC veya KKTC vatandaşlığından çıkanlardan lise öğrenimlerini TC veya KKTC’de görenler (mavi kartlılar) hariç) ile başvurular yapılabiliyor.Diploma notu 100 üzerinden 80’nin üzerinde olması ve bu notu transkriptile belgelendirmesi gerekmektedir. Bu yıl yapılan uygulama ile Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa programında son sınıfta bulunan öğrencilerde bu başvuruda bulunabilirler. Burada şunu belirtmek lazım bu şekilde üniversite okuma hakkını kazanma oldukça zor. 

Soru-7: Üniversitelerin yaptığı sınavdan bahserdermisiniz?

Üniversiteler ulusal geçerliliği olmayan veya notu düşük olan öğrencilere bir imkan daha sunmak amacıyla sınav yapabilmektedir. Bu sınavlara abitur notu düşük olanlar, Fachabituru olanlar, Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programından Lise Diploması olanlar veya Türkiye’de Liseyi bitirmiş yabancılar (mesala sadece Alman vatandaşı olanlar) başvurabilirler. Geçen yıl 14 kadar üniversite kendi imkanlarıyla bulundukları şehirde sınav yaptılar. Bu üniversitelerden bazıları şöyle: Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi,Karabük Üniversitesi. Bu sınavların herbiri farklı tarihlerde ve farklı şehirlerde yapıldı. Tarihlerin farklı olması ve sınavların Türkiye’de yapılması katılımı azalttı.

Soru-8: Bu yıl sınav yapacak üniversiteler hangileridir?

Melikşah Üniversitesi (Kayseri), Zirve Üniversitesi (Gaziantep), Uluslararası Antalya Üniversitesi (Antalya) ve Gediz Üniversitesi (İzmir) Yurtdışından Öğrenci Kabul Sınavı (YÖKS) adıyla 2 Haziran 2012’de Almanya’da 6 farklı şehirde yapılacak. Bunun dışında Yıldız Teknik Üniversitesi 6 Mayıs 2012’de İstanbul’da, Ege Üniversitesi 6 Mayıs 2012’de İzmir’de, Marmara Üniversitesi 12 Mayıs 2012, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 9 Temmuz 2012 sınav yapacak. Diğer üniversitelere ait bilgiler Nisan ayından itibaren internet sayfalarında yayınlanmaya başlar. Bunun için üniversitelerin internet sayfaları takip edilmelidir.

Soru-9: Bu sınavların içerikleri hakkında bilgi verirmisiniz?

Sınavlar üniversiteler tarafından yapıldığından farklılıklar arzetmektedir. Matematik ağırlıklı olup genel yetenek (IQ) soru tipleri içermektedir. Kısaca daha önceden ÖSYM’nin yapmış olduğu YÖS benzeri sınavlardır.

Soru-10: YÖKS başvuruları hakkında bilgi verbilirmisiniz?

YÖKS başvuruları www.yoks.de sayfasından yapılmaktadır. İki aşamalı olan başvuruda önce YÖKS numarası talep ediliyor. Adaya gönderilen bu numara ile sınav ücreti yatırılıyor. Aday Bilgi formu doldurulup diğer belgelerle beraber www.yoks.de sayfasından gönderiliyor. Başvurular 23 Mayıs’a kadar devam edecektir. Başvuruları kabul edilen adaylar 2 Haziran’da sınava girecekler. Sınav sonuçları değerlendirildikten sonra adaylara sınav sonuç belgesi düzenlenip gönderilecektir. Aday bu sonuç belgesiyle ilgi duyduğu üniversitelere başvuru yapabilir.

Soru-11: Yurtdışından Öğrenci Kabul Kontenjanları hangi bölümlerde ne kadardır?

Üniversiteler bu kontenjanlarda hemen hemen bütün bölümlere yer vermektedir. Bu da YÇS’ye alternatif oluşturmaktadır. Yani Yurtdışından Öğrenci Kabul Kontenjanlarında Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Mühendislik, Hukuk, Psikoloji, İlahiyat ve daha birçok farklı bölüm bulunmaktadır. Kontenjanlar bölümlere göre değişmektedir. Devlet üniversitelerinde kontenjanlar az iken vakıf üniversitelerinde bu kontenjanlar daha fazla bulunmaktadır.

Soru-12: Üniveritelerin talep ettiği harç miktarları ne kadardır?

Üniversiteler yurtdışından öğrenci kabul kontenjanlarından yararlanmak isteyen öğrencilerden normal ücretlerin üç katı kadar ücret talep etmektedir. Ancak vakıf üniveritelerinde bu durum biraz daha farklıdır. Ücretler bölümlere göre değişiklikler içermektedir. Vakıf üniversitelerinde yıllık harç miktarı 5500$ dan başlamaktadır.

Konu ile ilgili bilgi ve irtibata www.yoks.de sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.