Nisan 16, 2014
 
 
 
 
 
 

Almanya'da 2012'de neler değişecek?

01 Ocak 2012, Pazar / ,
Write Comment 0 Add to Google
Almanya'da çalışanlar ve aileler için 2012 yılından itibaren vergi mevzuatında, sosyal hizmetlerde ve sağlık hizmetlerinde birçok değişiklik olacak. Yasalarda ve düzenlemelerde bazı iyileştirmelerle birlikte zorlaşan hususlar da yer alıyor. Buna göre birçok kişi için hastalık kasaları daha pahalı hale gelirken, Hartz IV yardımı alanların eline daha fala para geçecek. Diş doktoruna gitmek pahalanırken, emeklilik için gün sayanları 67 yaş uygulamasıyla birlikte önemli değişiklikler bekliyor.
 

VERGİLER

Götürü Masraflar (Pauschbetrag): Çalışan kesim için 1000 Euro'ya kadar olan götürü masraflar (Pauschbetrag) üç bölüme ayrılarak ev ve iş yeri arasındaki yol masraflar için 560 Euro, bilgisayar kullanımı ve banka hesabı masrafları için 140 Euro ve son olarak işle ilgili masraflar için de 300 Euro şeklinde hesaplanacak. Yeni düzenleme 22 milyon çalışanın işle ilgili masraflar için belge toplama çilesine son verecek.

Eğitim Masrafları: Çocukların ilk aldıkları meslek eğitimi ya da üniversite öğrenimi için yapılan masraflar özel harcama kalemi (Sonderausgabe) olarak vergiden düşülmeye devam edecek ve ek masraflar için 4 bin Euro olan üst sınır ise 6 bin Euro'ya çıkacak.

Yol Parası: İşe gidiş gelişlerde mesafenin hesaplanması kolaylaştırılacak. Farklı toplu taşıma araçlarını kullananların her gün için bilet biriktirmesi gerekmeyecek. Her çalışan için vergiden düşülebilecek miktar kilometre başına 30 Cent olarak hesaplanacak.

Çocuk Bakımı: Çocukların bakımı için daha önce geçerli olan bir işte çalışma, meslek eğitimi ya da hastalık durumu gibi ayrımlar kalkacak. Bütün anne ve babalar 2012 vergi beyannamesinde çocuk bakım masraflarını beyan edebilecek. Toplamda en fazla 4 bin Euro'ya kadar olan masraflar bildirilebilecek.

Çocuk Parası: 18 yaşını dolduran ve 25 yaşın altındaki bütün çocuklara bağlanacak çocuk parası için artık ailelerin gelir durumuna bakılmayacak. Böylece çocuk parası başvurusu ve vergi beyanı sırasında daha önce gerekli olan gelir belgelerinin hiçbirine gerek kalmayacak. Daha önce ailelerin, çocuklarının yılda 8004 Euro'dan fazla geliri olmadığını belgelemesi gerekiyordu.

Vergi Kartı: Karton vergi kartlarının yerine 2012 yılında başlaması planlanan elektronik vergi kartı uygulaması (Eltsam) teknik nedenlerle bir kez daha ertelendi. Yeni uygulama 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren başlayacak. Bu arda çalışma hayatına yeni girenlerin de elektronik vergi kartı uygulaması başlayana kadar bağlı bulundukları vergi dairesinden ek vergi kartı almaları gerekiyor.

Satış Vergisi (Umsatzsteuer): Küçük ve orta ölçekli firma sahiplerine 2012'de vergide kolaylık geliyor. Buna göre cirosu 500 bin Euro'yu geçmeyen şirket sahiplerinin ancak müşterilerine yazdıkları faturalar ödendiğinde maliyeye gitmesi gerekecek. Böylelikle finans krizi döneminde başlatılan ve 2011'de sona ermesi gereken uygulamanın (Ist-Besteuerung) süresi sınırsız olarak uzatılmış oldu.

İŞ YAŞAMI

Hastalık Kasası Primleri: Hastalık kasası kesintilerinin geçerli olduğu üst gelir sınırı 3172,50 Euro'dan 3825 Euro'ya yükseltildi. Böylece sigorta zorunluluğu bulunanların yıllık gelir sınırı 49 bin 500 Euro'da 50 bin 850 Euro'ya çıkarılmış oldu. Batı eyaletlerinde resmi hastalık kasası sınırı ayda 5 bin 500 Euro'dan 5 bin 600 Euro'ya çıkarılırken, doğu eyaletlerindeki 4 bin 800 Euro sınırı aynı kaldı.

Riester Tasarrufları: Gelecek yıldan itibaren Riester Tasarruf Sözleşmesi yapanların yılda 60 Euro katkı payı ödemesi gerekecek. Bu uygulama şimdiye kadar herhangi bir prim ödememiş ve tasarruftan yararlanma hakkı olan eşler için de geçerli olacak.

Yaşam Sigortaları: Emekliliği için özel yaşam ve emeklilik sigortası yaptıranlar, yeni yılla birlikte garantilenen faiz oranlarının yüzde 2,25'den yüzde 1,75' indirilmesi gerçeğini kabullenmesi gerekecek.

Emeklilik Kesintileri: Çalışanlardan yapılan emeklilik kesintileri yüzde 0,3 azaltılarak yüzde 19,6'ya indirilecek. Böylelikle çalışanların ve işverenlerin üzerinden 2,6 milyar Euro tutarında bir yük alınmış olacak.

Asgari Ücret: Yeni yıldan itibaren 900 bin kişinin çalıştığı taşeron sektöründe 31 Ekim 2013 tarihine kadar asgari ücret uygulaması geçerli olacak. Buna göre taşeron firmalar üzerinden piyasaya kiralanan çalışanların alacakları asgari saat ücretleri batı eyaletlerinde 7,89 Euro ve Berlin, Brandenburg, Mecklenburg Vorpommern, Sachsen, Sachsen Anhalt ile Thüringen gibi doğu eyaletlerinde ise 7,01 Euro olacak. 1 Kasım 2012'den itibaren asgari ücret doğuda 7,50 Euro'ya ve batıdaki eyaletlerde ise 8,19 Euro'ya yükseltilecek. Ayrıca bina temizliği sektöründeki 830 bin çalışan da iki aşamalı olarak uygulanmak üzere asgari ücretler alacak.

Aile Bakım İzni: 1 Ocak 2012'de yürürlüğe girecek yasa ile birlikte çalışanlar bakıma muhtaç aile üyeleri için iki yıl süreyle işverenlerinden mesai saatlerini düşürmesini isteyebilecek. Çalışanlar böylelikle işverenin onay vermesi halinde haftalık çalışma sürelerini iki yıl süreyle 15 saate kadar indirebilecek. Buna göre tam zamanlı çalışırken yarı zamanlı çalışmaya başlayan bir çalışanın eline brüt maaşının yüzde 75'i geçmeye devam edecek. Fakat bu iki yıllık bakım izni sona erdikten sonra, yeniden çalışmaya başlayanların eline aldıkları yardımı geri ödeyene kadar yine maaşlarının yüzde 75'i geçecek.

Ağır Engelli Kesintisi (Behindertenabgabe): Almanya'da özel sektörde ve kamu sektöründe 20 ve üzerindeki sayıda çalışanı bulunun kurum ve kuruluşların yüzde 5 oranında ağır engelli istihdam etmesi gerekiyor. Bu zorunlu istihdamı yüzde 3 ila 5 arasındaki gerçekleştiren şirket ve kurumlardan yapılan kesinti 2012'den itibaren 105 Euro'dan 115 Euro'ya çıkarılacak. Yüzde 2 ila 3 arasında gerçekleştirenlere uygulanan kesinti ise 180 Euro'dan 200 Euro'ya yükselecek. Oranın yüzde 2'nin altında kalması halinde ise kesinti 260 Euro'dan 290 Euro'ya çıkacak. Yeni rakamlara göre ilk kesintilerin geçerli olacağı 2012 yılına ilişkin kesintiler 31 Mart 2013 tarihindeki vergi döneminde hesaplanacak.

Temel Geçim Yardımı (Hartz IV): Uzun süreli işsizlere verilen Hartz IV (ALG II) yardımları 2012'den itibaren kişi başına en fazla 10 Euro olmak üzere artacak. Yapılacak artışlar 2013 yılına kadar kişi başına 20 Euro'yu bulacak. 2012 yılında tek nüfuslu hanelere verilecek yardım 10 Euro artarak 374 Euro'ya çıkacak. Evli çiftlerin bulunduğu hanelerde kişi başına 9 Euro artışla 337 Euro ödenecek. Hartz IV alan bir hanede yaşayan üçüncü kişinin alacağı yardım ise 8 Euro artışla 299 Euro'ya yükselecek. Altı yaşına kadar olan çocuklara ise 4 Euro artışla 219 Euro, 14-18 yaşları arasındaki çocuklara ise değişiklik yapılmaksızın 287 Euro ödenecek. 6-14 yaşları arasındaki çocuklara verilen yardımlar da değişmeksizin 251 Euro olarak ödenmeye devam edecek.

Çalışma İzni: Bulgaristan ve Romanya'dan Almanya'ya gelmek isteyenler yüksekokul mezunu ya da meslek eğitimi görmüş olmaları halinde çalışma izni alabilecek. Ayrıca şartlara uymaları halinde bu iki ülkeden hasat döneminde gelecek olan mevsimlik işçiler de çalışma izni alabilecek.

İş Ajansı (Jobcenter): Federal İş Ajansı'nın mevzuatında yapılan reformların ikinci aşaması gereği iş ajansı şubelerinin verdiği hizmetleri özerk şekilde yürütecek yerel yönetimlerin sayısı 67'den 108'e çıkacak. Gelecek yıldan itibaren İş Ajansı'ndan bağımsız olarak Hartz IV yardımı alanlarla ilgilenmeye başlayacak olan opsiyonlu belediyeler (Optionskommunen) işsizlere yapılan yardımları kendi yazılımlarıyla yürütecek.

SAĞLIK

Hastalık Kasalarının Hizmetleri: Sağlık hizmetleri yasasında yapılacak değişikliklerle resmi hastalık kasasına bağlı sigortalılara bazı kolaylıklar getiriliyor. Kronik ve ağır hasta olanların uzman hekimlerdeki bekleme süresi kısaltılacak ve bu hizmetleri artık hastanelerdeki hekimler de verebilecek. Sigortalar hastalık kasalarının karşıladığı tedaviler ve ücretleri hakkında bilgilendirilecek. Ağır engelli ve bakıma muhtaç olanların evde de diş muayenesi ve tedavisi alma imkanı olacak. Bu arada iflas tehlikesine düşen hastalık kasalarına bağlı sigortalıların başka bir hastalık kasasına geçmesi kolaylaştırılacak.

Diş Tedavileri: 2012 yılında sigortalıları bekleyen kötü haber ise diş muayenelerine ilişkin oldu. Buna göre kaplama, köprü ve protez diş tedavisi göreceklerin elini daha fazla cebine atması gerekecek. Bunun dışında kalan ücretler ise Diş Hekimleri Muayene Ücretleri Düzenlemesi (GOZ) üzerinden hesaplanacak. Buna göre ortalama katkı payının tedavi başına yüzde 6 olacağı hesaplandı.

Bakım: Bakıma muhtaç durumdakiler ve yakınlarına yapılacak yardımlar 2012 yılından itibaren artacak. Bu yardımlar evde, klinikte ve bakım tesislerinde olanların tamamını kapsıyor.

Buna göre 'Bakım Sınıfı I'in (Pflegestufe I) sınırı 400 Euro'dan 450 Euro'ya, 'Bakım Sınıfı II'de 1040 Euro'dan 1100 Euro'ya ve tam teçhizatlı klinik bakıma tabi 'Bakım Sınıfı III'de ise 1510 Euro'dan 1550 Euro'ya çıkarılıyor. Ağır vakalarda ise sınır 1825 Euro'dan 1918 Euro'ya çıkacak.

Çocukları Koruma Yasası: Yeni yasayla birlikte dayak ve ihmale dayalı çocuk ölümü vakalarını engelleyici tedbirler alınacak. Taciz, terk edilme, ihmal, dayak ve taciz vakalarının önünün kesilmesi için ailelere doğumdan itibaren ebe hizmeti verilecek. Uygulamada doğumdan sonra çocukları bir yaşına gelene kadar ailelerin desteklenmesi ve yeri geldiğinde eğitilmesi sağlanacak. Ayrıca öğretmenlere ve hekimlere de taciz ya da dayak belirtisi gördükleri vakalara müdahil olma hakkı verilecek. Yeni uygulamada gençlik daireleri, okullar, sağlık daireleri, aile hekimleri ve polis işbirliği halinde çalışacak. Çocuk ve Gençlik Daireleri'nde çalışacakların bundan böyle iyi hal kağıdı ibraz etmesi gerekecek. Federal Çocuk Koruma Yasası kapsamında verilecek hizmetlere ayrılan bütçe 2012 yılında 30 milyon Euro, 2013 yılında 45 milyon Euro ve 2014 yılından itibaren ise sürekli olacak şekilde 51 milyon Euro olacak. Bu bütçeyle yeni çocuk sahibi olan ailelerin yüzde 10'una hizmet verilebileceği tahmin ediliyor.

ENERJİ VE ÇEVRE

Enerji Hizmetleri: 2012'den itibaren elektrik ve doğalgaz şirketini değiştirme süresi en fazla 3 haftayı bulabilecek. Federal Enerji Ajansı tedarikçi şirketlerin müşterilerine bu hizmeti verebilmesi için 1 Nisan 2012'ye kadar süre tanıdı. Elektrik şirketlerinin 1 Şubat 2012'den itibaren müşterilerine detaylı fatura göndermeleri ve elektrik tüketimleri hakkında daha geniş bilgilendirmeleri gerekecek. Ayrıca tedarikçi şirketlerle anlaşmazlığa düşen müşteriler Federal Hakem Kurulu'na başvurabilecek.

Ampul Düzenlemesi: 100, 75 ve 60 vatlık ampullerin ardından gelecek yıl içinde 40 vatlık ampuller de raflardan kalkacak. AB'nin düzenlemesi gereği 1 Eylül 2012'den itibaren armut formundaki klasik ampullerin üretimi sona erecek. Ancak stoklardaki mal tükenene kadar satışlara izin verilecek.

GENEL DEĞİŞİKLİKLER

Hacize Karşı Korumalı Banka Hesabı (P-Konto): Gelecek yıldan itibaren banka hesaplarına gelen sosyal yardımların otomatik olarak hacze karşı korunduğu uygulama sona eriyor. Bu nedenle aşırı borçlu olan ya da bireysel iflas verenler başta olmak üzere hesaplarındaki para haciz gelme riski bulunanların hesaplarını “P-Konto” (Pfaendungsschutzkonto) türüne çevirmeleri gerekecek. P-Konto sayesinde İşsizlik Parası, Hartz IV yardımı ve çocuk ek yardımı gibi paraların 1028,89 Euro'ya kadar olan kısmı haciz durumunda ilk elde hesap sahibinin hakkı sayılacak. Hesap sahinin bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları olması durumunda sınır değer ilk kişi için 387,22 Euro ve diğer her bir kişi için de 215,73 Euro tutarında yükselecek.

Emlak: 1 Ocak 2012'den itibaren Schleswig Holstein eyaletinde emlak alım vergisi (Grunderwerbsteuer) yüzde 3,5'dan yüzde 5'e yükselecek. Birçok eyaletin de bu Schleswig Holstein'ı takip ederek emlak alım vergilerini arttırması bekleniyor. Bu arada gelecek yıldan itibaren akrabalara kiralanan gayrimenkullerden elde edilen gelirlere uygulanan vergi de kolaylaştırmalar yapılacak.

Gıda Mevzuatı: Gluten içermeyen gıda ürünleri gelecek yıldan itibaren AB genelinde ortak bir sembolle işaretlenerek satılacak. “Glutensizdir” etiketi kilo başına 20 miligramı aşmayan miktarda gluten içeren ürünler için kullanılabilecek.

İnternet:

Çocuk pornografisi içeren internet siteler gelecek yıldan itibaren artık doğrudan silinebilecek. CDU/CSU-SPD döneminde çıkarılan engelleme yasasının bir adım ötesini içeren yeni yasayla birlikte gayriahlaki ve yasadışı içeriğe yer veren siteler ülke dışında da olsa internet ortamından kaldırılabilecek.