Nisan 24, 2014
 
 
 
 
 
 

'Türkiye bizim için AB'den daha önemli'

23 Aralık 2010, Perşembe / ABDULLAH BOZKURT ANKARA ,
Write Comment 0 Add to Google

Son dönemde AB üyeliği konusunda attığı ciddi adımlarla dikkat çeken Sırbistan'ın Meclis Başkanı Slavica Djukiç-Dejanoviç, ülkesi için Ankara-Belgrad ilişkilerinin AB sürecinden daha önemli olduğunu söyledi. Zaman'a konuşan Dejanoviç, Başbakan Erdoğan'ın Kosova-Sırbistan ilişkilerinde arabulucu olabileceğini belirtti.

 

Türkiye'ye ilk defa resmî bir ziyaret gerçekleştiren Sırbistan Meclis Başkanı Slavica Djukiç-Dejanoviç, ülkesi açısından Türkiye ve bölge ülkeleri ile ilişkilerin geliştirilmesini Avrupa Birliği (AB) ile bütünleşme sürecinden çok daha önemli gördüklerini söyledi.

Zaman'a özel mülakat veren Sırp Meclis Başkanı, Türk dış politikasını överek, "Türk diplomasisi Sırbistan'ın ve bölgenin karışık durumunu herkesten daha iyi anlamış durumda ve bize çok yardımcı oldu. Batı'ya kıyasla Türkiye'nin yaklaşımı bize çok daha yakın geldi." şeklinde konuştu. Bölgesel sorunların ancak bölgesel işbirliği ve diyalogla çözülebileceğine inandıklarını vurgulayan Djukiç-Dejanoviç, "Biz şunu gördük: Eğer bölgesel işbirliği konusunda sorunlar başkaları tarafından çözülürse bu faizli olarak bize geri dönüyor. Bölgesel işbirliği şart." dedi.

Sırp meclisindeki Türk-Sırp Dostluk Grubu'nun 10 üyesi olduğunu belirten kadın Meclis Başkanı, "250 üyeli meclisimizde en çok üyeye sahip dostluk grubunun 13 üyeli olduğu ve birçoğunun dört-beş üyeye sahip olduğu göz önüne alınınca, Türkiye üst kategoride yer alıyor." şeklinde konuştu.

İki ülke arasında tarihî, kültürel ve geleneksel bağlar bulunduğunu hatırlatan Djukiç-Dejanoviç iki dil arasındaki ortaklığa dikkat çekerek, "Ortak kelimemiz 9.000'den fazla. 6 tane padişah hanımı Sırp idi. Mutfağımız ortak. Buradan yola çıkarak ikili ilişkilerimizi geliştirebiliriz. Bunun başka alternatifi yok. Her iki ülkede buna direnecek gruplar var ama eninde sonunda onlar da bunu kabul edecekler ve başka seçenekleri olmadığını anlayacaklar." ifadelerini kullandı.

Türk yatırımcıları ülkesine davet eden Meclis Başkanı, "Türk yatırımcıların Bulgaristan ve Romanya'da neler yaptıklarını çok iyi takip ediyoruz. Mevkidaşım Mehmet Ali Şahin gelecek sene iade-i ziyaret yapacaklarını söylediler. Gelirken Türk işadamları heyeti de getirmesini istiyoruz." dedi.

Sırp Meclis Başkanı ayrıca ülkesinin İslam ülkeleri ile ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda Türkiye'nin köprü rolü oynayabileceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye ile Sırbistan arasındaki diyaloğun bir benzerini Sırbistan ile Kosova arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlatabileceğini belirten Sırp Meclis Başkanı, Türk başbakanının Sırbistan cumhurbaşkanı ile çok yakın kişisel dostluğu olduğunu, ayrıca Kosova'daki etnik Arnavutlar üzerinde büyük kredisi bulunduğunu hatırlattı. Meclis Başkanı "Siyasi sorunları şu anda çözmek çok zor görünüyor. Zaten konu uluslararası platformlara taşındı. Kosova konusunda hâlâ derin nefret var. Belki bu acıları yaşamamış yeni nesiller ileride daha kolay çözebilir. Ama Türkiye siyasi olmayan konularda diyaloğu başlatabilir ve süreci geliştirebilir." şeklinde konuştu. Siyasi olmayan konulara örnek olarak 'kayıp çocuklar konusunu' veren Meclis Başkanı, ileride savaşı yaşamamış neslin siyasi konuları daha rahat çözebileceğini kaydetti.

 
AVRUPA HABER  Diğer Başlıklar
Ya Türkiye AB'ye üye olacak ya da yeni Osmanlı kurulacak
17 yaşındaki gençten anaokuluna kılıçlı baskın
Öğrencilerden AB için destek istedi
Kiprianu, Kıbrıs sorunun çözümünü Rum kesiminin tanınmasına bağladı
‘PISA araştırması, kökenin eğitim başarısında belirleyici olduğunu ispatladı’
Sığınmacı ve göçmen çocuklarına ailelerinden bağımsız oturma izni
BKA, TERÖR TARTIŞMALARINA SON NOKTAYI KOYDU: ‘Alman Meclisi’nde katliam yapılacak’ iddiaları spekülasyon
SPD Çiftlik ile yol devam etmek istemiyor
Egemen Bağış: Türklere vize ayıbında kaybeden Avrupa olur
İstanbul'u gezdi, Türkiye karşıtlığından vazgeçti
Türkiye’den süresiz oturum müjdesi
Hollanda eski başbakanından ırkçı Wilders'e karşı istifa resti