Nisan 20, 2014
 
 
 
 
 
 

Arabamda radyo var. GEZ Vergisi vermem gerekiyor mu?

22 Aralık 2007, Cumartesi / ERDAL GENÇER,
Write Comment 0 Add to Google
Soru: Bundan bir ay önce kapıma kendisini GEZ (Gebühreneinzugszentrale - Harç Tahsil Merkezi) görevlisi olarak tanıtan bir görevli geldi. İçeri girip evde televizyon veya radyo olup olmadığını kontrol etmek isteyen görevlinin yüzüne kapıyı kapattım.
 
Kendisini camdan takip ettim. Görevli, bahçede duran arabanın bana ait olduğunu farz ederek (ki bana aitti) bir kağıt çıkarıp arabada radyo olduğuna dair kayıt düşmüş. Geçen hafta elime ulaşan belgede son 3 yıldır ödenmemiş olduğu belirtilen 244 Euro’luk radyo vergisini, belirtilen tarihe kadar GEZ hesabına yatırmam isteniyor.

1. Görevlinin evime istemediğim halde girme yetkisi var mı?

2. GEZ’in arabanın bana ait olduğunu plakadan tespit eme imkanı var mı?

3. Benim imzan olmadan görevlinin radyom olduğuna dair aldığı kayıt geçerli midir?

4. Arabamı iş amacıyla değil sadece özel ihtiyaçlarım için kullanıyorum. Yine de vergi ödemem gerekir mi?

5. Avukata mı başvurayım yoksa GEZ’den itirazıma gelecek cevabı mı bekleyeyim?

6. İtiraz dilekçemde, itiraz nedenini belirtmek zorunda mıyım?

Cevap: Almanya’da kullanılan televizyon ve radyo için aylık vergi alınıyor. Radyo için ödenmesi gereken harç miktarı 5,52 Euro iken, televizyon için 17,03 Euro. Almanya`da kayıtlı 43 milyon radyo ve 37 milyon televizyon kullanıcısı bulunuyor. Alınan bu vergiler devlete ait ZDF, ARD televizyon kanallarının ve Alman Radyosunun finanse edilmesinde kullanılıyor. Alınan ücretlerin yüksek olması bazı kullanıcıların bu araçlara sahip oldukları halde farklı beyanda bulunmalarına neden olabiliyor. Yukarıda bahsi geçen örnek birçok kişinin başına gelebilir. Buna benzer olaylara ışık tutması açısından yukarıdaki soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

1. Kural olarak GEZ’e ait bir görevlinin sizin izniniz olmadığı sürece evinize girme hakkı yok. GEZ genel olarak kendisine ait çalışanları değil dışarıdan iş başına kiraladığı kişileri görevli olarak gönderiyor. Bu görevlilerin savcılık onayı ve polis desteği haricinde, meskenlerde zorla arama hakkı yok.

2. GEZ’in elinde vatandaşlara birçok bilginin yer aldığı geniş bir veri bankası bulunuyor. Yasaya göre GEZ’in plakanın size ait olup olmadığını soruşturma yetkisi var. Eğer plaka size ait olduğu halde, verdiğiniz cevapta size ait olmadığını belirtiyorsanız, yanlış beyanda bulunmak suçundan para cezası alabilirsiniz.

3. Temel olarak görevlinin sizin imzanıza gerek duymadan, size ait bir televizyon veya radyo kaydını düşebilir. Ancak sizin yapılan kayda itiraz hakkınız bulunuyor. Bununla beraber görevlilerin kayıt yaparken, kanıtları da aldıklarını unutmamak gerekiyor. Bu kanıtlar yapılan kayıt kaydıyla beraber GEZ’in veri deposunda saklanıyor.

4. Yasal olarak şahsa ait kullanılan radyo için vergi ödenmesi şart. İş amacıyla veya şahsi ihtiyaçlar için kullanılması önem taşımıyor. Ancak aşağıda açıklayacağımız bazı özel durumlarda ve arabadaki radyonun ikinci radyo olması durumunda harç ödenmesi gerekmiyor. Mevcut olarak isme kayıtlı başka bir radyo yoksa ve özel durumlardan herhangi birisi geçerli değil ise bu verginin ödenmesi gerekiyor. Eskiden arabadaki radyolardan vergi alınmıyordu. Ancak şu anda alınıyor.

5. Eğer size tebliğ edilen meblağı ödemez iseniz konu taraflardan birisi tarafından mahkeme taşınabilir. Bu takdirde haksız çıkmanız durumunda ödemeniz gereken verginin yanında mahkeme masraflarını da ödemek zorunda kalırsınız.

6. Yasal olarak itiraz dilekçenizde itiraz nedenini bildirme zorunluluğu yok. Ödemeniz istenen meblağ için itiraz dilekçesi yazıp gönderebilirsiniz. Ancak itirazınızın nedenini belirtmeniz işin çözülmesini ve karşı tarafın daha rahat yanıt vermesini sağlayacaktır. Aksi takdirde fazladan bir iki defa daha yazışmak zorunda kalabilirsiniz.

Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, arabadaki radyo her zaman kontrole açık vaziyettedir. Dolayısıyla GEZ’e ait kontrolcüler tarafından tespit edilip delillendirilebilir. Sizin, ödenmesi gereken paraya itirazınız halinde, GEZ’in daha önce kayıt düşüldüğünde arabada radyo olduğunu ispatlaması gerekiyor.

 

Televizyon ve radyo vergisinden kimler muaf?

Halkın tam olarak bilmediği bir konu, herkesin bu harçları verme zorunluluğunun olmaması. Aşağıda belirtilen maddelerden herhangi birisine dahil olanlar bu harçlardan muaf tutuluyorlar.

1. Temel yaşam masraflarını karşılamak adına sosyal yardım alanlar

2. Çalışamayacak durumdakiler

3. Arbeitlosgeld II (İşsizlik parası) alanlar

4. İltica yardımı alanlar

5. Ausbildung (meslek eğitimi) yapıp ailesinin yanında yaşamayanlar

6. Görme ve işitme engelliler

7. Yüzde 80 oranında özürlüler

Eğer yukarıda belirtilen şartlardan birisi bulunuyorsa, ilk defa mektup geldiğinde durum belirtilip ödeme yükümlülüğü kaldırılır. Yukarıdaki durumlardan birisi vergi ödenirken ortaya çıkarsa, GEZ’in bu konu için olan formu doldurulup gönderilir. Bir sonraki aydan itibaren vergi ödenme şartı kalkar.

Danışman: Avukat Mustafa Altaş (Frankfurt), Avukat Reşat Yıldırım (Ankara)


haklarimiz@eurozaman.de